Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 29.02.2008
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: interviuri
Autorul articolului: Lokodi Imre
Titlul articolului: Torpedó lehet a paktumból
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=15513


Numele cotidianului

Alapvetően jónak tartja az RMDSZ az államfő által javasolt egyezséget a romániai oktatás jövőjéről. Asztalos Ferenc, a parlament oktatási bizottságának alelnöke szerint azonban Traian Băsescu oktatási paktuma megtorpedózhatja az elfogadás előtt álló új tanügyi törvényt.

-Az RMDSZ elégedett az államelnöki hivatal által előterjesztett oktatási paktummal, jövő héten aláírja a dokumentumot. Mitől jó a szövetségnek ez a pártok közötti megállapodás?

– Nekünk is jó az, ha az oktatásban van kiszámíthatóság és stabilitás. Eddig az egész tanügyi rendszert következetlenség jellemezte. Ahogy a kormányok és miniszterek cserélődtek, az utódok a „reform jegyében” elfelejtették, mit tett az elődjük, így nulláról fogtak ismét neki, általában ellentétes irányban, a tanárok, szülők, diákok pedig a teljes létbizonytalanság állapotában voltak.

Ha a politikai pártok – függetlenül attól, hogy kormányon vannak vagy ellenzékben – megegyeznek abban, hogy az államfő által javasolt hét alapelvet támogatják, prioritásnak tekintik, akkor az a rendszer egészére jó. A mi álláspontunk az: nem szabad megfeledkezni arról, hogy a kisebbségi oktatás számos sajátossággal rendelkezik. Amikor véglegesítjük a paktum szövegét, és kidolgozzuk a hosszú távú oktatási stratégiát, akkor figyelembe kell venni ezeket a sajátosságokat, akár decentralizációról, akár az oktatás finanszírozásáról van szó.

-Az államfő legutóbbi Kovászna megyei látogatásakor az RMDSZ-szel egyetértve ismételten kifejtette, a kisebbségi oktatásban a román nyelvet nem anyanyelvként kellene tanítani. A paktumban ez szerepel?

– Nem szerepel, és a pártokkal tartott szerdai konzultáción szóvá se tette ezt az államfő. Igaz, az egyeztetésen nem a tanügyi törvénytervezet bizonyos paragrafusairól volt szó. A paktum elveket tartalmaz, amit be kellene tartania valamennyi politikai pártnak. Ilyen elv az, hogy évente biztosítani fogjuk a tanügyi törvény számára a GDP minimum hat százalékát.

Más fontos elv szerint végre tartalmában kell megújítani az oktatási rendszert, teljes revízió alá vetjük mindazt, amit oktatási rendszernek nevezünk: tanterveket, programokat, tankönyveket. Amíg nem tudjuk megállapítani azt, hogy az oktatási rendszer mit „termel”, hogy a rendszert elhagyott tanulónak milyen kompetenciákkal kell rendelkeznie, addig vakként támolyogunk. Meg kell tehát egyezni azokban a kompetenciákban, amelyeket a román oktatási rendszert elhagyott gyermek magáénak tekinthet.

-Hol tartanak a tanügyi törvény vitájával? A logika szerint előbb nem az alapvető stratégia kidolgozása lenne célravezetőbb?

– Nagyon „érdekes” helyzetben vagyunk. Mint ismeretes, a tanügyi törvénytervezet két hónapig közvitán volt, beérkeztek a minisztériumba a javaslatok, amelyeket március közepéig be kell építeni a törvénytervezet szövegébe, és letenni a parlament asztalára. Amit az államfő meghirdetett, az tulajdonképpen meg is torpedózhatja a törvénytervezet kivitelezését.

Jó a kérdés, hiszen ha nincs kidolgozva új stratégia, akkor hogyan lehet elfogadni egy új tanügyi törvényt? Ez valóban ellentmondás. Ebben nagy szerepe van annak is, hogy az államfő – a rá jellemző leleményességgel – kínált egy témát, amivel a közbeszédet irányítani lehet.

-Ha a tanügyi törvénytervezetet március közepéig leteszik a minisztérium asztalára, lesz még vita elég. Ha jók az értesüléseink, a szociáldemokraták szívósan ellenállnak a tanügyi törvénytervezet parlamenti elfogadásának.

– A PSD nem akarja elfogadni, hogy a jelenlegi liberális miniszter a tanügyi reform megvalósítójaként vonuljon be a köztudatba. Nekem is konkrét jelzéseim vannak arról, hogy a PSD mindent elkövet a törvénytervezet megbuktatására. Ha így lesz, kemény parlamenti vitáknak nézünk még elébe.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.